Posiadanie dywanu ma wiele plusów. Przyjemny w dotyku pozwala poczuć się w domu jak u siebie. Nadaje wnętrzu charakteru i dopasowuje się do stylu lub go tworzy, a także wycisza pomieszczenie, by nadać mu intymnego anturażu. Jednak często także należy o niego dbać, bowiem zniszczony, brudny dywan nie spełnia żadnej funkcji. Dlatego warto pomyśleć o ozonowaniu.
Co to jest ozonowanie dywanu?
To zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji zniszczonych, zabrudzonych dywanów, ale także innych materiałów, np. na wykładzinie czy tapicerce. Jest to metoda wygodna, szybka i skuteczna. Ozonowanie odbywa się za pomocą gazu, czyli ozonu. To biobójcza substancja, która przechodząc przez materiał, niszczy zarazki oraz zapewnia mikrobiologiczną czystość oraz sterylność.
Zalety ozonowania
Proces ten warto wykonywać nie tylko ze względu na skuteczność czyszczenia, która jest bardzo duża, ale także na wiele innych aspektów. Jakie są plusy ozonowania dywanów?
• Sterylność. Ozon jest gazem biobójczym, więc problem roztoczy, grzybów, pleśni czy innych fragmentów żywych nie przetrwa spotkania z nim. To oznacza, że dywan po ozonowaniu będzie mikrobiologicznie jałowy.
• Brak środków chemicznych, a więc brak ryzyka zniszczenia dywanu, ale i brak negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. To całkowicie ekologiczna dezynfekcja, która nie zanieczyszcza powietrza, którym oddychamy.
• Odnowienie wyglądu dywanu, który zaczyna lśnić jak nowy. Ozonowanie przywraca naturalne barwy materiałowi i jest niezwykle korzystne dla struktury pigmentów w tkaninie, której użyto do jego produkcji.
Jak często ozonować?
Ozonowanie warto przeprowadzić raz na kilka miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od stopnia zanieczyszczenia dywanu. Ale nie tylko. Kluczowe jest także reagowanie na alergeny zawarte w roztoczach czy bakterie i wirusy, które ukrywają się w zakątkach materiału. Jeśli aktywność zarazków jest duża i przeszkadza w funkcjonowaniu, lepiej przeprowadzać nawet do czterech sesji w roku. Warto zadbać o dywan i samego siebie.