Od czasu do czasu domowe urządzenia wymagają nie tylko konserwacji, ale też pielęgnacji. Wówczas będą nam długo i sprawnie służyć. Dowiedzmy się więc w jaki sposób skutecznie wyczyścić takie oto sprzęty domowe:
1). Piekarnik i mikrofala:
a). miseczkę z gorącą wodą i płynem do naczyń zostawiamy w nagrzanym piekarniku na 60 minut czasu. Po tym czasie zbieramy zanieczyszczenia ściereczką.
b). należy wiedzieć, że gorąca woda z plasterkami cytryny rozpuści trudne zabrudzenia. Płyn stosujemy jak wyżej.
c). należy wiedzieć, że powyższe sposoby sprawdzą się też w przypadku mikrofalówki. Ustawiamy ją na kilka minut czasu na najwyższą temperaturę. Rozpuszczony brud usuwamy ściereczką.
d). warto wiedzieć, że preparaty do czyszczenia grilla pomogą na silne zabrudzenia piekarnika. Najbardziej wygodne są te w sprayu. Spryskujemy nimi powierzchnię i po kilku minutach usuwamy zapieczone plamy.
2). Lodówka:
a). najpierw umyjmy lodówkę z wierzchu. Używamy wody z płynem do mycia naczyń lub nasączonych chusteczek do powierzchni kuchennych.
b). należy wiedzieć, że brud z uszczelek usuniemy w podobny sposób, jak w przypadku pralki, o której później powiemy.
c). wyjmujemy półki i pojemniki. Należy umyć je i wnętrze lodówki wodą z łagodnym detergentem lub wodą z octem. Zmywamy czystą wodą, osuszamy.
3). Pilot:
a). wyjmujemy baterie i suchą szczoteczką do zębów wymiatamy okruszki. Natomiast szparki między klawiszami czyścimy złożoną kartką.
b). zwilżamy patyczek do uszu w mieszaninie wody i spirytusu (stosunek 1:1). Przecieramy nim powierzchnię pilota dla dezynfekcji i wycieramy całość ściereczką.
4). Komputer:
a). ekran należy czyścić przeznaczonymi do tego chusteczkami, płynami, piankami. Tymi ostatnimi zwilżamy ściereczkę, po czym wycieramy nią ekran.
b). myszkę czyścimy pianką do ekranu. Brud ze szczelin usuwamy patyczkiem do uszu, wykałaczką.
c). z klawiatury wytrzepujemy okruchy i usuwamy kurz sprężonym powietrzem w puszce.
5). Pralka:
a). uszczelki należy oczyścić szmatką lub szczoteczką do zębów zanurzonymi w wodzie z łagodnym detergentem.
b). dozownik na proszek wyjmujemy, zanurzamy na pół godziny czasu w ciepłej wodzie i gąbką usuwamy osad. Ślady pleśni pocieramy wilgotną gąbką zanurzoną w kwasku cytrynowym. Dozownik płuczemy, suchy wkładamy do pralki.
c). należy wiedzieć, że do czyszczenia bębna przyda się ocet (3/4 szklanki) lub kwasek cytrynowy (1/3 szklanki). Dodajemy je do dozownika i włączamy pustą pralkę na cykl o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, który pozostał w bębnie, jeszcze raz nastawiamy pustą pralkę. Możemy także sięgnąć po gotowe proszki lub płyny do czyszczenia pralek.
d). należy wiedzieć, że kiedy pralka jest zakamieniona do dozownika wlewamy 2 litry octu lub wsypujemy odkamieniacz do pralek. Nastawiamy pusty bęben na pranie w 90 stopniach Celsjusza.
6). Zmywarka:
a). uszczelki należy myć tak jak te w lodówce i pralce. Trudne miejsca i zakamarki doczyszczamy szczoteczką do zębów.
b). ustawiamy pustą zmywarkę na program z najwyższą temperaturą i wkładamy środek do czyszczenia zmywarek. Dzięki niemu tłusty osad i kamień znikną.
c). sodą oczyszczoną i octem zastąpimy preparat do czyszczenia. Sodą wypełniamy pojemnik na tabletki, a na dnie zmywarki stawiamy kubek z octem. Nastawiamy pustą zmywarkę na program z najwyższą temperaturą.
d). kwasek cytrynowy i soda oczyszczona to kolejny pomysł, aby zmywarka była czysta. W równych proporcjach wsypujemy je do pojemnika na tabletki. Nastawiamy pustą zmywarkę na program z najwyższą temperaturą.